personal

Ferendas personal är sakkunnig och yrkesmässig. Våra advokater är medlemmar i Finlands Advokatförbund. Alla advokater förpliktar sig till att iaktta lagen och god advokatsed. Du hittar regler och bestämmelser för advokater på Finlands Advokatförbunds hemsida.

Filtrera kontakter efter plats:

Rautonen, Minna

Minna Rautonen

Partner
Advokat, VH
minna.rautonen@ferenda.fi
+358 20 778 9592, +358 40 581 8359

miljörätt, avtalsrätt, affärsjuridik, rättegångar och civilprocess, folkrätt, arbetsrätt, skuldreglering, skadeståndsrätt

Huopaniemi, Markku

Markku Huopaniemi

Partner

Advokat, VH
markku.huopaniemi@ferenda.fi
tel. +358 20 778 9598, +358 50 375 6564

familje- och arvsrätt, skattefrågor, rättegångar och civilprocess, straffrätt, affärsjuridik

Halme, Matti

Matti Halme

Advokat, VH
matti.halme@ferenda.fi
+358 20 778 9597, +358 44 294 3701

affärsjuridik, avtalsrätt, skadeståndsrätt, försäkringsrätt, rättegångar och civilprocess, juridisk riskhantering, förhandling rådgivning, förlikningsförfarande

Maskonen, Liisa

Liisa Maskonen

Advokat, VH
liisa.maskonen@ferenda.fi
tel. +358 20 778 9586

straffrätt, avtalsrätt, utlänningslagstiftningen, rättegångar och civilprocess, konkurs, familjerätt, skuldsanering

Linnove, Laura

Laura Linnove

Juris magister
laura.linnove@ferenda.fi
+358 20 778 9586

Kanniainen, Tapio

Tapio Kanniainen

Advokat
tapio.kanniainen@telia.com
tel. + 46 31 711 0408

affärsjuridik, straffrätt, försäkringsrätt, handelsrätt, konsumentskydd, Sveriges lagstiftning, företags juridiska ärenden, rättegångar och civilprocess

Krista Vierimaa

Krista Vierimaa

Advokat
krista.vierimaa@ferenda.fi
+358 50 525 5322

Kippola, Anna-Kaisa

Anna-Kaisa Kippola

Sekreterare
anna-kaisa.kippola@ferenda.fi
+358 20 778 9592

fakturering, anskaffningar, kontakt med myndighetern